Jak na častý zánět močových cest I. – příznaky a příčiny

18. 1. 2020
Zánět močových cest je jistě nepříjemným onemocněním, se kterým budeme účinněji bojovat, pokud pochopíme všechny souvislosti. Proto začněme základním popisem močové soustavy, kterou tvoří ledviny – močovod – močový měchýř – močová trubice.

Močová soustava - ledviny - močovod - močový měchýř - močová trubice

Vylučovací soustava – močové cesty

Ledviny, párový orgán velikosti pěsti, primárně udržuje rovnováhu tekutin v těle, řídí eliminaci odpadních látek a tvoří moč. Dále například přeměňují formu vitaminu D, která vede k podpoře růstu kostí, nebo tvoří hormony ovlivňující tvorbu červených krvinek a udržení krevního tlaku. Právě v ledvinách začíná tvorba moči – ledviny denně vytvoří filtrováním krve cca 180 litrů primární moči, ta je zpracována a ve výsledku se vyloučí 1,5-2,5 litru definitivní moči. Moč se dále dostává do močového měchýře přes trubice zvané močovody a tělo opouští přes močovou trubici. Ta měří u žen jen asi 5 cm (u mužů 15 cm), což je hlavní důvod, proč infekcemi močových cest v drtivé většině trpí ženy.

Pokud hledáte informace jak léčit a účinně předcházet zánětu močových cest, můžete přejít na druhou část našeho článku.

Příznaky zánětu močových cest

Příznaky zánětu močových cest mohou být velmi individuální, ale typická bývá nutkavá potřeba častého močení doprovázená bolestmi v podbřišku nebo pálením močové trubice při močení. Bolesti se mohou projevit i v oblasti beder a zad. Nezřídka se objevují zvýšené teploty a horečky s třesavkou a vážnější průběh vyžadující bezodkladnou péči lékaře doprovází i výtoky nebo stopy krve v moči. Vážnější průběh nikdy nepodceňujte!

Jedná se o velice časté infekční onemocnění. Uvádí se, že dokonce druhé nejčastější. Nejvíce nás trápí uretritida (infekce močové trubice) a cystitida (zánět močového měchýře).

Příčiny a rizikové faktory zánětu močových cest?

Pojďme se podívat na příčiny. Výzkumy uvádí, že nejčastěji je zánět močových cest způsoben enterobakteriemi – tedy bakteriemi, které se vyskytují ve střevech.

 

Běžně se bakterie ze střev dostávají do pochvy a dále do močových cest díky:

  • špatné osobní hygieně (neutírat se od konečníku směrem dopředu)
  • análním praktikám při sexu
  • kalhotkám tanga

 

Další faktory přispívající k rozvoji infekce:

  • špatný pitný režim
  • zadržování močení
  • přemnožení patogenů ve střevech (plísně, kvasinky, atd.)
  • časté koupání v chlorované vodě (narušuje přirozené pH sliznic)
  • časté návštěvy vířivek, bazénů (chlamydie, ureaplazma, mykoplazma)

 

Je patrné, že k opakovaným zánětům močových cest stačí tato „nevinná“ kombinace – přes den málo pijeme, večer si dáme saunu (dehydratace se prohloubí) nebo vířivku (zdroj patogenů), skleničku vína (další dehydratace) a sex (fyzické podráždění dané oblasti + možná infikace nepříznivými bakteriemi). Za 24-48 hod se dostaví první příznaky infekce, přeléčíme antibiotiky a dostáváme se do začarovaného kruhu.

Pitný režim, zvýšení imunity a podpůrné byliny na močové cesty jsou klíčem úspěchu, samozřejmě hlídáme rizikové faktory výše.

Psychosomatika a záněty močových cest

Ledviny a močový měchýř jsou dle lidového léčitelství i tradiční čínské medicíny velice citlivé na pocity strachu, lítosti, sebelítosti, podceňování atd. Tyto pocity celý systém močových cest oslabují a je nutné se vyvarovat vztahům, které v nás tyto pocity živí. Zánět močových cest je velmi často psychosomatického původu.

To byly informace, čemu se vyvarovat. Ve druhé části článku si naopak povíme, co dělat, abychom naše močové cesty posílili.

Autor: Jitka Černochová
Odbornice na superplodiny, výživu a zdravý životní styl.
Majitelka DoktorBio s.r.o.
Sdílejte článek:
DoktorBio je česká firma působící na trhu od roku 2010.

Adresa:
třída Míru 60, 53002 Pardubice
IČO 28797086 DIČ CZ28797086

Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku, který vede Krajský soud v Hradci Králové, v oddílu C, vložce 27944

e-mail: info@pokladyfinska.cz
tel.: +420 777 671 217 (8:00 - 17:00)
Doprava a platby
Pro dopravu našich produktů využíváme České pošty a kurýrní služby GLS. Cena dopravy je 89,- Kč pro celou ČR (včetně DPH). Pro objednávky nad 990,- Kč nabízíme dopravu zcela zdarma.

Svoji objednávku můžete platit dobírkou nebo běžnými online způsoby pomocí brány GoPay
Možnost odstoupení od smlouvy
Jako spotřebitel můžete od uzavřené smlouvy kdykoli odstoupit, a to až do uplynutí 14 dnů ode dne převzetí zboží.
Prosíme, obraťte se na nás emailem na adrese info@pokladyfinska.cz nebo postupujte podle našich Obchodních podmínek - body 6.1 - 6.8
Reklamace
V případě reklamace se na nás,
prosím, obraťte emailem na adrese info@pokladyfinska.cz
V nejbližší možné době Vás budeme kontaktovat.
Záruka na dodané zboží a reklamace se řídí podle zákona o ochraně spotřebitele a upravují je naše Obchodní podmínky v bodech 7.1 - 7.15
EET
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Povinnost online evidence v našem eshopu se vtahuje pouze na platby kartou.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram