Naše tajné tipy, jak posílit imunitu v každé situaci

29. 1. 2021
Je neuvěřitelné, že zatímco nakupujeme, pracujeme nebo v klidu sedíme u televize, naše tělo svádí neustálý boj s různými viry, bakteriemi, parazity nebo nádorovými buňkami. A my si to přitom vůbec neuvědomujeme. Právě totiž pracuje naše imunita. Nejcennější věc, kterou každý z nás v sobě nosíme. A je proto velká škoda, když svým životním stylem naši obranyschopnost podkopáváme, místo toho abychom ji podporovali. O náš obranný štít bychom se měli starat pravidelně a ne až v případě, kdy nás trápí vážné nebo chronické zdravotní komplikace.
Sousloví „Jak podpořit imunitu“ je přitom jedno z nejvyhledávanějších spojení na internetu. Je to samozřejmě díky současnému pandemickému stavu. Ale svůj vliv na to mají i chladné zimní měsíce, které jsou pro naše tělo podstatně náročnější než zbytek roku.

Co to vlastně ta imunita je?

Jde o schopnost těla bránit se cizorodým částicím z vnějšího nebo vnitřního prostředí. Někdy na to stačí naše primární bariéra – kůže, jindy musí do hry vstoupit silnější hráči. Mezi ty nejdůležitější patří bílé krvinky neboli leukocyty. Tvoří se především v kostní dřeni a brzlíku (dále také ve střevech, žaludku nebo lymfatických uzlinách). Dokáží vstoupit do krevního řečiště a nechat se transportovat tam, kde je jich třeba.

Buněk imunitního systému je mnoho druhů a každá z nich má svou specifickou funkci. Jejich sílu a efektivitu dokážeme ovlivnit sami. Především svou životosprávou, ale vliv na obranyschopnost má dokonce i naše psychika. Co ale dělat, když vyvážená strava, dostatek spánku a pohybu už pro pevné zdraví nestačí?

Nakopněte imunitu méně známými, ale osvědčenými postupy:

Pobyt v lese - přibývá studií deklarujících pozitivní vliv pobytu v lese na naši imunitu. Japonsko dokonce zavádí tuto „lesní terapii“ jako součást své moderní medicíny.

Péče o střeva – zanesené střevo s ložisky mikro infekcí neuvěřitelně vyčerpává imunitu. Nechte mezi jídly dostatečný čas na vytrávení a zařaďte do jídelníčku fermentované potraviny (kvašená zelenina, kefír, jogurt, kysané zelí).

Snížení rizika infekcí – virovou a bakteriální zátěž zvyšujeme každodenním saháním na nákupní košíky, peníze, tlačítka ve výtahu, tankovací pistole, mobily, atd. Zkuste se vyhnout kontaktu se sliznicí – především si neumytýma rukama nesahejte do očí a nekousejte si nehty.

Otužování – nemusíte se rovnou vrhat do ledové řeky nebo rybníka. Bohatě postačí střídání teplé/studené sprchy v domácím prostředí. Začněte tím, že na konci běžného sprchování zapnete na posledních 10-15 vteřin studenou vodu. Vynechejte ale hlavu.

Síla vitálních hub – bohatý koktejl aktivních látek, především betaglukanů a adaptogenů ve vitálních houbách slouží jako ochranný štít. Obohaťte svůj jídelníček i o blahodárnou houbu Chagu, která jako jediná roste divoce a to v čistých lesích severního Finska. Imunitu podpoří i přidaný šípek.

Kousání – jídlo v ústech pořádně rozkousejte a nehltejte. Díky tomu lépe uvolníte Th17 imunitní buňky, které fungují jako prvotní obranný mechanismus před infekcí.

Sůl – snižte konzumaci soli, pokud solíte více než 5 gramů denně. Nadměrná konzumace může vést ke snížení granulocytů v našem těle, které pomáhají ničit bakterie.

Samota – pocit samoty je tichým zabijákem nejen naší dobré nálady, ale i imunity. Současný omezený kontakt mezi lidmi můžete nahradit alespoň telefonáty a online chatem. Anebo vezměte sousedova pejska na vycházku a uvidíte, s kolika pejskaři se dáte do řeči.

Autor: Jitka Černochová
Odbornice na superplodiny, výživu a zdravý životní styl.
Majitelka DoktorBio s.r.o.
Sdílejte článek:
DoktorBio je česká firma působící na trhu od roku 2010.

Adresa:
třída Míru 60, 53002 Pardubice
IČO 28797086 DIČ CZ28797086

Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku, který vede Krajský soud v Hradci Králové, v oddílu C, vložce 27944

e-mail: info@pokladyfinska.cz
tel.: +420 777 671 217 (8:00 - 17:00)
Doprava a platby
Pro dopravu našich produktů využíváme České pošty a kurýrní služby GLS. Cena dopravy je 89,- Kč pro celou ČR (včetně DPH). Pro objednávky nad 990,- Kč nabízíme dopravu zcela zdarma.

Svoji objednávku můžete platit dobírkou nebo běžnými online způsoby pomocí brány GoPay
Možnost odstoupení od smlouvy
Jako spotřebitel můžete od uzavřené smlouvy kdykoli odstoupit, a to až do uplynutí 14 dnů ode dne převzetí zboží.
Prosíme, obraťte se na nás emailem na adrese info@pokladyfinska.cz nebo postupujte podle našich Obchodních podmínek - body 6.1 - 6.8
Reklamace
V případě reklamace se na nás,
prosím, obraťte emailem na adrese info@pokladyfinska.cz
V nejbližší možné době Vás budeme kontaktovat.
Záruka na dodané zboží a reklamace se řídí podle zákona o ochraně spotřebitele a upravují je naše Obchodní podmínky v bodech 7.1 - 7.15
EET
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Povinnost online evidence v našem eshopu se vtahuje pouze na platby kartou.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram